Zadzwoń teraz

Cztery pomysły na ogrodzenie domu

18 lipca, 2022Wróc do listy

Cztery pomysły na ogrodzenie domu. Jednym z najczęściej wymienianych powodów przemawiających za tym, aby wybudować własny dom, jest fakt, że chcielibyśmy posiadać trochę więcej prywatności niż w mieszkaniu. Wielu przyzna, że z pewnością trudno zadbać o niezależność i odrobinę swobody wtedy, gdy nasze lokum znajduje się w kilkurodzinnym bloku na dużym osiedlu. 

Może głównym argumentem za koniecznością przeprowadzki jest ten jeden natrętny sąsiad z mieszkania znajdującego się obok naszego. Dokładnie ten, który codziennie rano zerka przez balkon, żeby zobaczyć, co u nas słychać? Być może należysz do grupy osób, którym przeszkadzają biegające po klatce dzieci? Inna sprawa może po prostu jesteś introwertykiem i masz serdecznie dosyć ludzi?

Niezależnie od tego, co jest motorem napędowym marzenia o własnym domu, to czy można mieć pewność, że nasze problemy z prywatnością nareszcie się skończą i będziemy mogli cieszyć się błogą ciszą przez cały dzień? Jeśli wybierzemy budowę chaty pośrodku leśnej polany, to może się tak zdarzyć. Jednak patrząc na sytuację realnie, prędzej czy później obok naszego domu mogą pojawić się kolejne zabudowania. Czy mamy zatem pakować dobytek i przeprowadzać się w następne miejsce? Nic bardziej mylnego! 

Dobrym sposobem na pozbycie się ciekawskich spojrzeń sąsiadów jest po prostu postawienie ogrodzenia wokół domu. Pozwoli to stworzyć całkiem prywatną przestrzeń, w której nie będziemy czuli się z każdej strony obserwowani. 

Wybór należy do ciebie

Pomysłów na rodzaj ogrodzenia jest mnóstwo i wszystko tak naprawdę zależy od naszego budżetu i poziomu wyobraźni. Na to, na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydujemy, wpływa wiele elementów. Na przykład warto wziąć pod uwagę kolor elewacji całego budynku czy styl, w jakim zbudowany jest dom. Obecnie dostępnych jest mnóstwo materiałów, z którego mogą być wykonane ogrodzenia. Do wyboru mamy między innymi ogrodzenia wykonane z metalu, aluminium, stali, kamienia, betonu czy inne. Nie zapomnijmy także o osłonie z drzew czy krzewów. 

Naturalna ochrona 

Najbardziej popularnym ogrodzeniem stał się ostatnimi czasy żywopłot. Należy pamiętać o pewnej istotnej kwestii, a mianowicie naturalna osłona dająca mnóstwo prywatności i tworząca przy okazji piękną dekorację, wymaga sporego nakładu pracy. Aby żywopłot pięknie się prezentował, należy go regularnie podcinać, nawozić i podlewać. Jeżeli budżet nam na to pozwala, możemy wynająć profesjonalną firmę zajmującą się pielęgnacją ogrodów. 

Warto także pamiętać, że żywopłot nie uchroni naszego domu przed wtargnięciem zwierzaka na posesję. Najczęściej stosowane rozwiązanie to zastosowanie metalowej siatki od strony domu, aby stanowiła dodatkową barierę ochronną. Bez względu na rodzaj roślin i krzewów, jakie będą wchodzić w skład takiego żywego płotu, z pewnością całokształt będzie się pięknie prezentował. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz żywopłot rósł szybko, zdecydujmy się na takie gatunki jak świerk, jałowiec czy ostrokrzew. Gdy chcemy, aby drzewa były wysokie i tym samym zapewniały jeszcze więcej prywatności, to szukajmy wśród klonu pospolitego, lipy, buku czy modrzewia japońskiego.  

Murowane czy metalowe

Ogrodzenia mogą być także murowane. Cegły klinkierowe czy betonowe bloczki imitujące kamień będą z pewnością trwałą i solidną konstrukcją. Taki rodzaj ogrodzenia będzie pasować do domu o architekturze klasycznej. 

Innym często spotykanym rodzajem ogrodzeń są ogrodzenia metalowe. Mogą być to ogrodzenia stalowe, aluminiowe lub wykonane z siatki. Ich zaletą niewątpliwie jest to, że będą pasować do wielu stylów architektonicznych. Wyglądają elegancko i kunsztownie. Pięknie zdobione detale i wyjątkowe wzory, na przykład rzeźbione przęsła, wspaniale dopełniają całości. 

Nie spiesz się z decyzją

Wybór ogrodzenia nie powinien być decyzją podjętą w pośpiechu, ponieważ jest to inwestycja na długie lata. Ogrodzenie stanowi niejako wizytówkę posesji. Jeśli fundusze nie pozwalają nam na zakup i montaż wymarzonego ogrodzenia, to może warto, na początek lub na czas samej budowy, zorganizować ogrodzenie tymczasowe. Czym wyróżnia się ten rodzaj osłony? 

Ogrodzenie tymczasowe

Stosowane w budownictwie ogrodzenia tymczasowe stanowią barierę ochronną dla niepożądanych gości na posesji. Na początkowym etapie budowy warto mieć na uwadze zarówno ochronę osób, jak i mienia. W grę wchodzą tutaj nie tylko względy bezpieczeństwa pracowników budowy, ale także potencjalne odstraszenie włamywaczy pod nieobecność ekipy budowlanej.  

Wielu inwestorów może nie zdawać sobie sprawy z tego, że nawet ogrodzenie tymczasowe powinno spełniać wymogi prawa budowlanego. Chodzi głównie o zasady mówiące o tym, aby niepowołane osoby nie mogły dostać się na otwarty teren budowy. Ogrodzenie tymczasowe, mimo nazwy powinno być stabilne i trwałe. 

Poza tym ogrodzenia tymczasowe nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do ochrony posesji prywatnych. Jakie mają inne zastosowanie? Mogą służyć jako barierki zabezpieczające na imprezach masowych lub podczas wykonywania robót drogowych. 

Niezależnie od tego, na który rodzaj ogrodzenia się zdecydujesz, pamiętaj, że będzie ono stanowiło wizytówkę twojego domu.  

Szukasz rozwiązań
technicznych?

Zachęcamy do kontaktu
z naszymi specjalistami.

+48 519 087 892
Zadzwoń do nas
biuro@awes.pl
Napisz do nas
Finansowanie specjalnie dla Ciebie!