Zadzwoń teraz

Wymarzony dom - od czego zacząć budowę?

30 czerwca, 2022Wróc do listy

Wymarzony dom – od czego zacząć budowę? Początki są najtrudniejsze i trzeba przyznać, że dotyczy to niemal każdej dziedziny naszego życia. Nauka nowego języka, opanowanie jakiejś umiejętności- nie ulega wątpliwości, że te działania wymagają dobrego przygotowania, ale także nakładu sił i czasu. Podobnie jest z budową domu, choć jest to osiągnięcie na nieco większą skalę, co nie znaczy, że niemożliwe. 

Własne cztery kąty to z pewnością marzenie wielu osób. Dobra wiadomość jest taka, że jest to cel, który może się spełnić. Marzysz o willi z basenem? A może malutki domek z niewielkim ogródkiem, żeby pies miał gdzie pobiegać? Wszystko wygląda pięknie w naszej głowie, ale rzeczywistość często szybko sprowadzi nas na ziemię. Przeróżne formalności, których należy dopełnić, wpadki budowlane, to wszystko jest do przejścia. Być może nieraz zastanawiałeś się nad takimi pytaniami, jak: 

– Od czego właściwie zacząć? 

– Jak długo to wszystko potrwa? 

– Jakie dokumenty będą mi potrzebne? 

Te kwestie spędzają sen z powiek świeżo upieczonych inwestorów. W takim razie zacznijmy od początku. 

WYBÓR MIEJSCA

Na początek warto zastanowić się, jakie potrzeby ma nasza rodzina i jak duży dom chcielibyśmy zbudować. Niezwykle ważne jest branie pod uwagę wielu elementów, patrząc także przyszłościowo. Czy chcemy mieć spory ogród? Samochód będziemy parkować przed domem czy w garażu? Jeśli mamy dzieci lub je planujemy, to czy znajdzie się miejsce na mini plac zabaw? 

Oczywiście każda rodzina musi określić swoje wymagania i na ich podstawie szukać własnego miejsca na ziemi. Mamy już wybraną działkę, umówioną cenę z właścicielem terenu, co robimy dalej? 

PIERWSZE DOKUMENTY

Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza, który sporządzi akt notarialny. Następne czynności to podłączenie wszelkich mediów, wody, prądu. Łatwo się pisze, ale kto budował dom, ten wie, ile przy tym zachodu. Być może potrzebny będzie już na tym etapie wynajem sprzętu budowlanego, dzięki któremu można zrealizować te pierwsze inwestycje.  Jak najwcześniej zorientujmy się w cenach i dostępnych terminach, żeby później nie trzeba było opóźniać budowy, czekając na przykład na rusztowanie wynajęte do prac związanych z kładzeniem dachu. 

PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

Warto już od samego początku zadbać o bezpieczeństwo wszystkich osób, które przebywają na terenie budowy i ogrodzić działkę. Można w tym celu wykorzystać tak zwane ogrodzenia tymczasowe, których zadaniem jest odgrodzenie miejsca wykonywania prac od terenów publicznych. Coraz częściej popularny staje się wynajem takiego sprzętu.

Z pewnością jednym z plusów jest to, że już na początku inwestycji nie musimy kupować stałego ogrodzenia i zajmować swój czas myśleniem, jakiego ma być on rodzaju lub wysokości, ale możemy skupić się na ważniejszych elementach budowy. 

Niewątpliwie dużą wagę odegra w tej sytuacji także cena ogrodzenia tymczasowego, która jest oczywiście sporo niższa niż osłony montowane na stałe. Wiadome jest, że cena wypożyczenia ogrodzenia tymczasowego będzie zależna od długości najmu czy ilości materiału. 

Ogrodzenie tymczasowe będzie także dobrym zabezpieczeniem przed potencjalnymi włamywaczami.

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO I PROJEKT

Co to za tajemnicza nazwa? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to nic innego jak akt prawny, który określa warunki zabudowy danego terenu. Znajdują się w nim takie informacje jak na przykład, jakiej szerokości oraz wysokości może być dom, rodzaj dachu czy inne. Co ciekawe, taki plan może także obejmować szczegóły dotyczące kolorystyki elewacji czy stolarki okiennej. Wszystko zależy od tego, gdzie zlokalizowana jest nasza działka i czy na przykład nie jest to region obfitujący w obiekty historyczne. 

Dalsze kroki to wybór projektu, który będzie odpowiednio pasował do naszej działki oraz oczywiście do wspomnianego wyżej planu zagospodarowania. Gdzie szukać gotowych projektów domu? Mnóstwo firm projektowych oferuje gotowe projekty, więc naprawdę jest w czym wybierać. 

Dobrze wiedzieć, że taki plan może nie spełniać od razu w stu procentach naszych oczekiwań. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby go trochę zmodyfikować i dopasować do potrzeb naszej rodziny. W tym celu należy poszukać architekta, który podejmie się współpracy z nami. 

WNIOSEK O POZWOLENIE NA BUDOWĘ

Kolejne działania, jakie należy podjąć, aby rozpocząć budowę to złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Do wniosku trzeba dołączyć zdobyte wcześniej dokumenty, czyli między innymi akt notarialny oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Czas oczekiwania może wynosić nawet dwa miesiące. Wniosek do pobrania można łatwo znaleźć w Internecie. 

DALSZE KROKI

Dobrze jest pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej pomyśleć o ekipie budowlanej, bo fachowy zespół ma przeważnie terminy zarezerwowane z dosyć dużym wyprzedzeniem. Nie da się ukryć, że realizacja całej inwestycji, jaką jest budowa wymarzonego domu, to czasochłonny i kosztowny etap. Mnóstwo formalności powinno zostać dopięte na ostatni guzik jeszcze zanim wbijemy w ziemię pierwszą łopatę. 

Prawdopodobnie na drodze do zakończenia budowy pojawi się wiele trosk i nieplanowanych zdarzeń, ale ze wszystkim można sobie jakoś poradzić. Przecież najtrudniejsze są początki😊

Szukasz rozwiązań
technicznych?

Zachęcamy do kontaktu
z naszymi specjalistami.

+48 519 087 892
Zadzwoń do nas
biuro@awes.pl
Napisz do nas
Finansowanie specjalnie dla Ciebie!